Endodoncja (leczenie kanałowe)

Leczenie kanałowe w gabinetach k2Dental odbywa się zawsze w pełnej sterylności, przy zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia. Podstawowymi narzędziami używanymi podczas endodoncji są precyzyjne mikroskopy, endometry służące do pomiaru kanałów, aparaty cyfrowe RTG jak również koferdamy, czyli nakładki skutecznie oddzielające zęby podczas trwania zabiegu – wszystko, aby klient odczuwał jak najmniejszy dyskomfort związany z zabiegami.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe musi być przeprowadzone, kiedy długo nieleczona próchnica zęba spowoduje nieodwracalne zapalenie zębowej miazgi. Endodoncja jest współcześnie stale ulepszaną dziedziną stomatologii. Opiera się obecnie na precyzyjnej cyfrowej diagnostyce RTG, pomiarach kanałów przeznaczonymi do tego specjalnymi urządzeniami (endometrami), a także pod mikroskopem. Zęby w czasie trwania leczenia kanałowego są izolowane dzięki użyciu nakładek tzw. koferdamów, a użycie ich sprzyja przeprowadzeniu zabiegu w bardziej sterylny sposób.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe zęba jest robione ze znieczuleniem miejscowym, wobec tego pacjent nie powinien odczuwać bólu. W naszym gabinecie dokładamy wszelkich starań, aby pacjent odczuwał komfort psychiczny i fizyczny, a leczenie przebiegało bezboleśnie.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Pacjent jest poddawany leczeniu kanałowemu pod mikroskopem podczas jednej wizyty przez okres ok. 1 godziny.

Zawsze podczas endodoncji trzeba zrobić rentgen zęba, następnie znieczulić miejscowo, otworzyć komorę zęba, usunąć z niej chorą miazgę, oczyścić ząb poprzez przepłukanie i wysuszenie kanału, a na końcu wypełnić go przeznaczonymi do tego materiałami stomatologicznymi.

Endodoncja

Endodoncja mikroskopowa

Przy użyciu mikroskopu stomatolog precyzyjnie lokalizuje zapalenie i może przystąpić do czyszczenia kanału. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala ustalić, czy ząb nadaje się do leczenia albo czy jest tak zniszczony, że nadaje się już tylko do usunięcia.

Ząb po leczeniu kanałowym

Endodoncja powoduje, że przez pewien czas po zabiegu ząb może wykazywać nadwrażliwość, być obolały, co jest procesem naturalnym. Te dolegliwości bólowe mogą trwać do 2-3 dni po zabiegu. Można także ulec wrażeniu, że bolą migdały.

Ból po leczeniu kanałowym

Czas trwania bólu oraz jego stopień nasilenia są różnorodne, a zależą od tego, jak duże zmiany musiały być poczynione przez stomatologa, jak i od indywidualnych uwarunkowań organizmu pacjenta. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości co do czasu trwania i siły bólu, zawsze może zadzwonić i umówić się na wizytę kontrolną.

Powtórne leczenie kanałowe

Często po wykonaniu zdjęcia rtg okazuje się, że należy powtórzyć leczenie kanałowe w przypadku, gdy ząb zaczyna boleć, a wokół niego pojawia się obrzęk lub pomimo tego, że ząb nie boli. W większości przypadków ząb z niedopełnionym kanałem należy leczyć, ponieważ kanały korzeniowe w takim stanie to dobre miejsce do namnażania się bakterii, których rozwój doprowadza do stanu zapalnego, infekcji kości, obciążającej organizm. Wyjątkiem jest tutaj przypadek zęba, którego kanały zrosły się naturalnie, uniemożliwiając drobnoustrojom spowodowanie stanów zapalnych. Mimo wszystko taki ząb wciąż wymaga kontroli radiologicznej. Niestety powtórna endodoncja nie może być zastosowana w w każdym przypadku. Uniemożliwiają przeprowadzenie jej np. głębokie zmiany w korzeniu zęba wywołane próchnicą lub pęknięcia wewnątrz zęba w trudnych do leczenia miejscach. Te dwa przypadki prowadzą do decyzji o usunięciu zęba. W miejscu ubytku można wstawić następnie uzupełnienie protetyczne albo implantologiczne.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

W celu uzyskania szczegółowych informacji o koszcie endodoncji zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych usług w cenniku, widniejącym na naszej stronie internetowej.