Protetyka jest to dział stomatologii, który zajmuje się uzupełnianiem różnych braków zębowych, nieprawidłowości zgryzu oraz nabytych wad zgryzu, w którego skład wchodzi jama ustna z zębami, nerwy oraz mięśnie.
W protetyce stomatologicznej wyróżnia się dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych – uzupełnienia ruchome i stałe. Pierwsze z nich to takie, które pacjent może w każdej chwili sobie zdjąć, np. protezy zębowe, szkieletowe, natomiast uzupełnienia stałe są „przyklejane” na stałe do pozostałych zębów czy implantów np. mosty porcelanowe, licówki pełnoceramiczne, korony porcelanowe, korony pełnoceramiczne czy korony tymczasowe.
Pośród zabiegów protetycznych oferowanych w K2 Dental proponujemy Państwu licówki porcelanowe. Te należą do najbardziej nowoczesnych metod odbudowy i poprawy estetyki uzębienia na odcinku przednim. Najczęściej zęby przednie wymagają szlifowania jednak przy wykorzystaniu cienkich licówek (0,2-0,3mm) szlifowanie może okazać się zbędne. Wtedy leczenie przebiega w pełnym komforcie dla pacjenta.
W zakresie protetyki oferujemy także korony porcelanowe bądź bezmetalowe – pełnoceramiczne lub na podbudowie Cercon. Zadaniem koron jest przede wszystkim wzmocnienie zębów, które doznały urazu lub zostały zajęte próchnicą, ale także poprawa ich wyglądu. Korony bezmetalowe dodatkowo pozwalają uzyskać najlepszy efekt naturalności zębów.
W gabinecie k2Dental wykonujemy także wkłady koronowo-korzeniowe oraz protezy szkieletowe i akrylowe.
Uzupełnienia stałe w protetyce stomatologicznej
Korona porcelanowa jest to struktura, która odbudowuje ubytki w zębie, wykonana jest z porcelany na odbudowę metalowej lub ceramicznej. Wskazaniami do założenia koron porcelanowych mogą być duże ubytki tkanek twardych, w których nie utrzyma się wypełnienie oraz przebarwienia i plamy na szkliwie. Zaletą koron porcelanowych z pewnością jest ich estetyka. Wyglądają dużo lepiej niż metalowe i są bardzo trwałe.
Korony pełnoceramiczne stosowane są w przypadku utraty kawałka zęba, urazów mechanicznych lub próchnicy. Wykonywane są bardzo dokładnie, z dbałością o najmniejszy szczegół. Zaletą koron pełnoceramicznych jest użycie tlenku cerconu – materiału powierzchni którego zbiera się znacznie mniej bakterii niż na koronach wykonanych z innego materiału.
Korona tymczasowa wykonywana na czas leczenia protetycznego tj. zanim wykonane zostaną korony porcelanowe lub mosty porcelanowe. Korony tymczasowe są bardzo pomocne, gdy ząb został złamany lub próchnica spowodowała zniszczenie korony zęba. Celem założenia takiej korony tymczasowej jest wzmocnienie zębów i nadania im naturalnego wyglądu. Stosowane są podczas leczenia jako tymczasowe zabezpieczenie zęba do momentu wykonania korony ostatecznej. Są też mało odporne i mają ograniczoną estetykę.
Mosty porcelanowe są kolejnym sposobem uzupełnień w protetyce stomatologicznej. Stosowane są na stałe i mają na celu odbudowanie brakującego zęba poprzez założenie połączonych że sobą koron na zęby sąsiadujące z luką. Mosty porcelanowe zakładane są na stałe, są przycementowane w związku z tym nie da się ich zdjąć. Mogą wytrzymać w jamie ustnej przez wiele lat.
Licówki pełnoceramiczne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą skorygować kształt i rozmiar swoich zębów. Potrafią one skutecznie ukryć defekty estetycznej zębów. Licówki pełnoceramiczne stosowane są przeważnie na przednim odcinku uzębienia oraz w przypadku niewielkich wad ortodontycznych.
Uzupełnienia ruchome w protetyce stomatologicznej
Protezy zębowe, które stosuje się w przypadku braku kilku zębów, jak i całego uzębienia. Dzięki nowoczesnym technologiom sztuczne zęby trudno jest odróżnić od naturalnych. Protezy zębowe mogą być zarówno częściowe, jak i całkowite. Przy ubytkach obejmujących kilka zębów możliwe jest stworzenie protezy szkieletowej, która opiera się na własnych zębach. Proteza szkieletowa dzięki metalowej konstrukcji jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia, a także jest bardzo dobrze umocowana w jamie ustnej, co ogranicza dyskomfort związany z jej używaniem.
Na życzenie pacjenta podejmiemy się również skomplikowanych prac protetycznych opartych na systemie zamków i zatrzasków.