Chirurgia stomatologiczna

Specjaliści pracujący w gabinecie k2Dental proponują Państwu szereg zabiegów wchodzących w zakres chirurgii stomatologicznej.

Chirurgia stomatologiczna to między innymi usunięcie zębów, czyli ekstrakcje jak również dłutowanie, czyli usunięcie resztek uzębienia. W k2Dental wykonywane są wszelkie zabiegi związane z zębami mądrości – te są usuwane jeśli są ku temu wskazania ortodontyczne bądź leczone jeśli jest taka konieczność. Przed wizytą u chirurga warto nabyć ogólne pojęcie dotyczące konkretnego zabiegu, aby wiedzieć, co nasz specjalista będzie wykonywał.

Usunięcie zęba, czyli inaczej mówiąc ekstrakcja zęba jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z jamy ustnej. Wskazań do wykonania zabiegu ekstrakcji zęba istnieje wiele, np.: nieodwracalne zapalenie miazgi lub sytuacja, w której ząb nie nadaje się do leczenia stomatologicznego. Wyrywanie zęba jest to zabieg wykonywany przy użyciu znieczulenia miejscowego, dlatego zazwyczaj całość przebiega bezboleśnie i bez komplikacji. Wskazaniem do chirurgicznego usunięcia zęba jest pozostawienie korzeni zęba w kości czy w innych sytuacjach kiedy niemożliwe jest wyleczenie lub usunięcie zęba w mniej inwazyjny sposób. Zabieg wykonywany jest także w przypadku ekstrakcji „ósemek”.

W przypadku usuwania zębów mądrości zazwyczaj wykonywany jest zabieg dłutowania. Najczęściej wykonywany zabieg to dłutowanie ósemki, podczas którego lekarz nacina dziąsło, odsłania kość specjalnymi wiertłami, a następnie usuwa ząb i finalnie zszywa ranę. Nazwa dłutowanie pochodzi od tego, iż kiedyś zamiast specjalistycznych kości używano dłuta. Wskazaniem do wykonania zabiegu dłutowania ósemki są te, które nie wyrznęły się z kości przez co mogą uciskać nerw lub powodować krzywy wzrost innych zębów. Zabieg wykonywany jest przy użyciu znieczulenia, jednak należy zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe na czas po wykonaniu zabiegu.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna przewiduje wykonanie zabiegu dłutowania nie tylko na „ósemkach”, ale także na każdym innym zębie. Dłutowanie zęba przeprowadza się w przypadku, kiedy dochodzi do złamania zęba w taki sposób, że tradycyjne kleszcze nie są w stanie go uchwycić, np.: w przypadku ułamanej korony. Kolejnym przypadkiem jest ząb z zakrzywionymi korzeniami. Zabieg wykonywany jest w podobny sposób, co dłutowanie zęba mądrości.

Zajmujemy się również resekcjami korzeni zębów jeśli leczenie kanałowe jest nieskuteczne.

Resekcja korzenia zęba polega na nacięciu śluzówki w jego okolicy, a następnie, dłutem lub wiertłem wycinane jest okienko za pomocą, którego odcina się wierzchołek korzenia zęba wraz z towarzyszącymi mu zmianami zapalnymi. Po wszystkim specjalista wyrównuje brzegi, a także wypełnia ubytek. Uważa się, że metoda resekcji zęba jest jedną z najbardziej skutecznych w momencie, w którym inne metody leczenia zawiodły.

W k2Dental oferujemy również:

  • pełną plastykę wyrostków zębodołowych, zarówno w przypadku tkanek miękkich jak i kości,
  • plastykę lub w razie konieczności podcinanie wędzidełka języka bądź wargi,
  • zamykanie połączenia ustno-zatokowego, które powstało po skomplikowanych zabiegach usuwania zębów.