Periodontologia

W zakres usług oferowanych przez gabinet k2Dental wchodzi także periodontologia – to nauka zajmująca się leczeniem poważnych chorób jamy ustnej, czyli metoda leczenia nie tyle samych zębów co ich okolic i dziąseł (na przykład paradontoza).

Do najnowszych a zarazem najtrudniejszych zabiegów, jakie wykonywane są w k2Dental zalicza się przeszczep tkanek miękkich, którego celem jest uzupełnianie deficytów w dziąsłach. Aktualnie ten zabieg z zakresu mikrochirurgii wykonywany jest przede wszystkim na partiach przednich uzębienia.

Przy wykorzystaniu wyrobów światowych producentów (jak na przykład Bego, MIS czy Cerasorb) w gabinecie k2Dental dokonuje się także przeszczepów tkanek twardych. W tym celu stomatolodzy wykorzystują bloki kostne bądź biomateriały. Wszystko dla jak najlepszego efektu estetycznego i komfortu klienta.

Jak uniknąć zapalenia przyzębia?

Z periodontologią wiąże się wiele stanów zapalnych i chorób. Jedną z nich jest zapalenie przyzębia. Jest to pokłosie długo nieleczonego i zaniedbanego zapalenia dziąseł i stanowi proces nieodwracalny. Zapalenie przyzębia możemy podzielić na zlokalizowane i uogólnione, a także na łagodne, zaawansowane i średnio zaawansowane. Przyczyną tej choroby może być nie tylko zła higiena jamy ustnej, ale także bakterie obecne w jamie ustnej, a nawet odporność organizmu. Zabiegi stomatologiczne wykonywane w przypadku choroby przyzębia mają na celu zredukowanie wystąpienia paradontozy. Periodontologia w tym temacie stawia na usuwanie kamienia nazębnego, ponieważ daje to nie tylko bardzo dobry efekt kosmetyczny, ale także redukuje ilość bakterii w jamie ustnej. Bardzo ważna jest także edukacja w tym temacie.

Choroby dziąseł. Czym jest recesja dziąseł?

Konsekwencjami nieleczenia chorób przyzębia jest recesja dziąseł, czyli zjawisko „cofania się” dziąseł. Cofanie się dziąseł możemy zauważyć w momencie, w którym korzenie zębów są odsłonięte, a dziąsła nie osłaniają ich szczelnie. Na recesję składa się wiele czynników, a jednym z nich jest chociażby zbyt mocne szczotkowanie zębów.

Zabiegi stomatologiczne w przypadku recesji dziąseł są najczęściej chirurgicznymi i polegają na naciągnięciu dziąsła na korzeń. Do przyczyn występowania schorzeń dziąseł i przyzębia jest nadużywanie używek, np.: alkoholu, palenia tytoniu, niewłaściwa dieta, która obfituje w cukier, a także wady zgryzu czy zmiany hormonalne, np.: ciąża, przyjmowanie hormonów.

Periodontologia

Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej (choroby dziąseł i choroby przyzębia)

Periodontologia to szereg badań i zabiegów stomatologicznych, które wykraczają często daleko poza usuwanie kamienia. Zabiegi stomatologiczne mogą wejść nawet na stopę zabiegów chirurgicznych, do których można zaliczyć szynowanie zębów, przeszczep dziąseł czy nadbudowę kości. Leczenie periodontologiczne jest zabiegiem, który przebiega w sposób długotrwały, a po jego zakończeniu należy poddawać się regularnym kontrolom i badaniom specjalistycznym, aby nie pogłębić swojej wady.

Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej to bardzo skomplikowane zabiegi stomatologiczne, dlatego zanim zdecydujemy się na podjęcie takiego leczenia pamiętajmy, aby wybrać bardzo dobrego specjalistę, który będzie nas prowadził. Choroby dziąseł i przyzębia bardzo często mogą skończyć się nie tylko poważniejszymi schorzeniami, a sama paradontoza może doprowadzić do utraty przez nas zębów. Dlatego zapraszamy do skorzystania z usług w naszym gabinecie, aby zarówno zapobiegać chorobom błony śluzowej w jamie ustnej, jak i leczyć je najnowszymi dostępnymi metodami.